2008 Season – AVIA Athlete Results

  • Danelle Kabush, Professional Triathlete -2nd Overall, XTERRA World Championships
  • Shonny Vanlandingham, Professional Triathlete -3rd Overall, XTERRA World Championships
  • Conrad Stoltz, Professional Triathlete -12th Overall, XTERRA World Championships
  • Lauren Chiodini, -1st Place AG (25-29) Finish, 4th Overall, SOMA 1/2 Ironman
  • Alison Vass, -2nd Place AG (25-29) Finish, SOMA 1/2 Ironman
  • Lori Travis, -1st Place AG (45-49) Finish, SOMA 1/2 Ironman
  • Eduardo Sturla, Professional Triathlete -10th Overall, Ironman World Championships
  • Wendy Mader, – 1st Overall Female Amateur & Course Record Holder, Ironman World Championships
  • Kristin Lie, – 3rd AG Finish (35-39), Ironman World Championships
  • Terry Martin Duvel, Her Sports Tri Team – 3rd AG Finish (45-49), Ironman World Championships
  • Victor Plata, Professional Triathlete -3rd Overall, Tinley’s Adventures
  • Joe Umphenour, Professional Triathlete -2nd Overall, USAT Elite National Championships
  • Steve Sexton, Professional Triathlete -9th Overall, USAT Elite National Championships
  • Victor Plata, Professional Triathlete -10th Overall, USAT Elite National Champioonships
  • Matthew Seymour, Professional Triathlete -11th Overall, USAT Elite National Championships
  • Cameron Dye, Professional Triathlete -17th Overall, USAT Elite National Championships
  • Amanda Felder, Professional Triathlete -13th Overall, USAT Elite National Championships
  • Lauren Chiodini, – 2nd Place (20-24AG), USAT National Championships
  • Chris Boudreaux, Professional Triathlete -1st Overall, Subaru Sooke 1/2 Ironman
  • Victor Plata, Professional Triathlete -1st Overall, Pacific Grove Triathlon
  • Alexis Smith, Professional Triathlete – 2nd Overall, Pacific Grove Triathlon
  • Joe Umphenour, Professional Triathlete – 2nd Overall, Pacific Grove Triathlon
  • Jillian Petersen, Professional Triathlete – 1st Overall, Pacific Grove Triathlon
  • Cameron Dye, Professional Triathlete – 11th Overall, Pacific Grove Triathlon
  • Tyler Stewart, Professional Triathlete -4th Overall, Malibu Triathlon
  • Amanda Felder, Professional Triathlete -7th Overall, Malibu Triathlon
  • Cameron Dye, Professional Triathlete – 11th Overall, LA Triathlon
  • Heather Wurtele, Professional Triathlete – 3rd Overall, Ironman Canada
  • Conrad Stoltz, Professional Triathlete – 1st Overall, XTERRA Mountain Championship
  • Shonny Vanlandingham, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 2nd Overall, XTERRA Mountain Championship
  • Danelle Kabush, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 4th Overall, XTERRA Mountain Championship
  • Amber Monforte, Professional Triathlete – 9th Overall, XTERRA Mountain Championship
  • Kristin Lie, – 1st Overall, Oslo Triathlon
  • Claudio Bokamper, – 1st Overall, Lake Arrowhead Triathlon
  • Michelle Wedemeyer, – 1st Overall, Lake Arrowhead Triathlon
  • Alison Vass, Team UCI – 3rd Overall, Lake Arrowhead Triathlon
  • Julie Vieselmeyer, – 6th Overall, Lake Arrowhead Triathlon
  • Angela Naeth, Professional Triathlete – 3rd Overall, 5430 Long Course Triathlon
  • Emily Finanger, Professional Triathlete – 6th Overall, 5430 Long Course Triathlon
  • Shonny Vanlandingham, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 1st Overall, XTERRA Beaver Creek
  • Lauren Chiodini, – 3rd Overall, Camp Pendleton Sprint Tri
  • Ben Greenfield, – 5th Overall, Coeur d’Alene Triathlon
  • Shonny Vanlandingham, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 2nd Overall, XTERRA Crested Butte
  • Linda Gallo, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 1st Overall, Sandman Triathlon
  • Shonny Vanlandingham, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 1st Overall, XTERRA Snow Valley
  • Conrad Stoltz, Professional Triathlete – 1st Overall, XTERRA Snow Valley
  • Shonny Vanlandingham, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 2nd Overall, XTERRA Crested Butte
  • Angela Naeth, Professional Triathlete – 1st Overall, Sylvan Lake 1/2 Ironman
  • Amanda Felder, Professional Triathlete – 1st Overall, Solana Beach Triathlon
  • Kristin Mayer, – 1st AG (40-44), Solana Beach Triathlon
  • Dalton Souza, – 1st AG (16-19), Solana Beach Duathlon
  • AVIA/ Clif Bar SOUZA, – 1st Place Team, Solana Beach Duathlon
  • Tyler Stewart, Professional Triathlete – 2nd Overall, Vineman 70.3
  • Terra Castro, Professional Triathlete – 8th Overall, Vineman 70.3
  • Nicholas Thompson, Professional Triathlete – 10th Overall (1st pro race ever!), Vineman 70.3
  • Chris Boudreaux, Professional Triathlete – 13th Overall, Vineman 70.3
  • Christine Gould, – 2nd AG (25-29), Vineman 70.3
  • Lori Travis, – 2nd AG (45-49), Vineman 70.3
  • Trevor Glavin, – 12th AG (25-29), Vineman 70.3
  • Angela Naeth, Professional Triathlete – 1st Overall, Boulder Peak Triathlon
  • Leah Daugherty, Professional Triathlete – 5th Overall, Boulder Peak Triathlon
  • Cameron Dye, Professional Triathlete – 13th Overall, Boulder Peak Triathlon
  • Jimmy Archer, Professional Triathlete – 21st Overall, Boulder Peak Triathlon
  • Cameron Dye, Professional Triathlete – 8th Overall, ITU Musselman
  • Trevor Wurtele, Professional Triathlete – 8th Overall, Lake Stevens 70.3
  • Ben Greenfield, – 11th Overall, Lake Stevens 70.3
  • Shonny Vanlandingham, Professional Triathlete – 1st Overall (including men!), 22nd Annual Memorial Freedom Days Triathlon
  • Amanda Felder, Professional Triathlete – 20th Overall, World University Triathlon Championships
  • Steve Sexton, Professional Triathlete – 7th Overall, World University Triathlon Championships
  • Leah Daugherty, Professional Triathlete – 3rd Overall, Spirit of Morgantown 1/2 IM
  • Terra Castro, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 8th Overall, Buffalo Springs 70.3
  • Cyrus Severance, – 4th AG (25-29), Buffalo Springs 70.3
  • Conrad Stoltz, Professional Triathlete – 6th Overall, XTERRA Czech
  • Amber Monforte, Professional Triathlete – 5th Overall, XTERRA Czech
  • Lauren Chiodini, – Overall Female Amateur, San Diego International Triathlon
  • Claudio Bokamper, – 6th Overall Amateur, 2nd Finish (35-39) San Diego International Triathlon
  • JP Theberge, – 1st Place Finish, Male Challenged, San Diego International Triathlon
  • Angela Livingston, Her Sports Tri Team – 2nd AG Finish (25-29), San Diego International Triathlon
  • Christine Gould, Her Sports Tri Team – 3rd AG Finish (25-29), San Diego International Triathlon
  • Michele Wallace, Her Sports Tri Team – 1st AG Finish (30-34), San Diego International Triathlon
  • Marisa Rastetter, Her Sports Tri Team – 2nd AG Finish (30-34), San Diego International Triathlon
  • Polly Crawford, Her Sports Tri Team – 1st AG Finish (35-39), San Diego International Triathlon
  • Kristin Mayer, Her Sports Tri Team – 2nd AG Finish (40-44), San Diego International Triathlon
  • Debbie Fritzer, Her Sports Tri Team – 3rd AG Finish (40-44), San Diego International Triathlon
  • Terry Martin Duvel, Her Sports Tri Team – 1st AG Finish (45-49), San Diego International Triathlon
  • Vickie Alexander, Her Sports Tri Team – 1st AG Finish (50-54), San Diego International Triathlon
  • Heather Wurtele, Professional Triathlete – Overall Champion, Ironman Coeur d’Alene
  • Ben Greenfield, – 3rd Place AG Finish, Ironman Coeur d’Alene
  • Wendy Mader, – 3rd Place AG Finish, Ironman Coeur d’Alene
  • Trevor Wurtele, Professional Triathlete – 2nd Overall, LifeSport Victoria 1/2 Ironman
  • Conrad Stoltz, Professional Triathlete – 2nd Overall, XTERRA Wales
  • Amber Monforte, Professional Triathlete – 6th Overall, XTERRA Wales
  • Cameron Dye, Professional Triathlete – 4th Overall, Philadelphia Triathlon
  • Jimmy Archer, Professional Triathlete – 12th Overall, Battle at Midway
  • Cyrus Severance, Elite Amateur – 13th Overall, Battle at Midway
  • Claudio Bokamper, – 3rd Overall AG, 2nd Place 35-39AG, Battle at Midway
  • Andrea Fisher, Professional Triathlete – 5th Overall, Kansas 70.3
  • Shonny Vanlandingham, Professional Triathlete – 3rd Overall, XTERRA East Championships
  • Danelle Kabush, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 5th Overall, XTERRA East Championships
  • Conrad Stoltz, Professional Triathlete – 1st Overall, XTERRA Southeast Championships
  • Shonny Vanlandingham, Professional Triathlete – 1st Overall, XTERRA Southeast Championships
  • Amber Monforte, Professional Triathlete – 5th Overall, XTERRA Southeast Championships
  • Danelle Kabush, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 7th Overall, XTERRA Southeast Championships
  • Linda Gallo, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 13th Overall, Escape from Alcatraz
  • Angela Naeth, Professional Triathlete – 17th Overall, Escape from Alcatraz
  • Cameron Dye, Professional Triathlete – 11th Overall, Escape from Alcatraz
  • Matthew Seymour, Professional Triathlete – 14th Overall, Escape from Alcatraz
  • Jimmy Archer, Professional Triathlete – 19th Overall, Escape from Alcatraz
  • Cyrus Severance, – 2nd AG Finish, Escape from Alcatraz
  • Tyler Stewart, Professional Triathlete – 2nd Overall, Hawaii 70.3
  • Heather Wurtele, Professional Triathlete – 3rd Overall, Boise 70.3
  • Trevor Wurtele, Professional Triathlete -11th Overall, Boise 70.3
  • Nicholas Thompson – 1st Overall, Long Course Duathlon National Championships
  • Claudio Bokamper - 1st Overall, Deuces Wild Triathlon Duo- Deuceman & Xterra
  • Conrad Stoltz, Professional Triathlete –1st Overall, XTERRA West Championship http://www.conradstoltz.com/ http://www.xterraplanet.com/news/press_article.cfm?id=2181
  • Jimmy Archer, Professional Triathlete – 9th Overall, XTERRA West Championship
  • Danelle Kabush, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 4th Overall, XTERRA West Championship
  • Amber Monforte, Professional Triathlete – 5th Overall, XTERRA West Championship
  • Trevor Glavin – 1st Overall Amateur, XTERRA West Championship
  • Angela Naeth, Professional Triathlete – 2nd Overall, Encinitas Triathlon
  • Michelle Wedemeyer, UCI Tri Team – 3rd Overall AG, Encinitas Triathlon
  • Eddie Brannigan – 4th Overall, Family Fitness Weekend Triathlon (Deerfield Beach)
  • Lotte Brannigan – 1st Overall, Family Fitness Weekend Triathlon (Deerfield Beach)
  • Cameron Dye Professional Triathlete – 6th Overall, Memphis in May Triathlon
  • Tyler Stewart, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 4th Overall Finish, St. Croix 70.3 Triathlon
  • Lotte Brannigan – 1st Overall, Family Fitness Weekend Triathlon (St. Augustine)
  • Eddie Brannigan – 1st Overall, Family Fitness Weekend Triathlon (St. Augustine)
  • Shonny Vanlandingham, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 1st Overall Finish, XTERRA Arizona
  • Jimmy Archer, Professional Triathlete – 7th Overall Finish, USA Duathlon National Championships
  • Lotte Brannigan – 2nd Overall- Elite Division, St. Anthony’s Triathlon
  • Cameron Dye, Professional Triathlete – 12th Overall Finish, St. Anthony’s Triathlon
  • Heather Wurtele, Professional Triathlete – 5th Overall Finish, Wildflower Triathlon (Long Course)
  • Angela Naeth, Professional Triathlete – 7th Overall Finish, Wildflower Triathlon (Long Course)
  • Linda Gallo, Team Luna Chix, Professional Triathlete – 11th Overall, Wildflower Triathlon (Long Course)
  • Amanda Felder, Professional Triathlete – 13th Overall, Wildflower Triathlon (Long Course)
  • Nicholas Thompson – 1st Overall Male Amateur, Wildflower Triathlon (Long Course)
  • Ben Greenfield – 4th Overall Male Amateur, Wildflower Triathlon (Long Course)
  • Michelle Wedemeyer, UCI Tri Team – 4th Place Collegiate Division, Wildflower Triathlon (Olympic Distance)
  • Amanda Felder – 1st Overall Female, USAT Collegiate National Championships
  • Steven Sexton – 1st Overall Male, USAT Collegiate National Championships
  • Leah Larson – 2nd Overall Female, USAT Collegiate National Championships
  • Jimmy Archer, Professional Triathlete – 3rd Overall, Tuscaloosa Triathlon
  • Michelle Wedemeyer, UCI Triathlon Team – 1st Overall, Kring & Chung Newport Beach Triathlon
  • Alison Vass, UCI Triathlon Team – 1st Overall, UCSD Tritonman Triathlon
  • Sarah DeYoreo, UCI Triathlon Team – 3rd Overall, UCSD Tritonman Triathlon
  • Kareem Adnan, UCI Triathlon Team – 4th Overall, UCSD Tritonman Triathlon
  • Terra Castro, Professional Triathlete, Team Luna Chix – 11th Overall Finish, Ironman Arizona
  • Trevor Glavin –1st Overall Male, 3rd Fastest Run, XTERRA Real Triathlon
  • Emily Finanger – 1st Overall, SuperFrog Triathlon
  • Claudio Bokamper –2nd Overall, OC Duathlon
  • Claudio Bokamper – 1st Overall, Sand Hollow Olympic Duathlon
Posted in Endurance Sports.